Den här gången föll valet för en Camaro z28 99 hardtop, i den ovanliga orginalkulören hugger orange som endast fanns att välja 1999, bilen är en av 1402st tillverkade i denna kulören, då medräknat både med 6or och 8or, cab, targa, hardtop, men är väl egentligen ovanligare än så då det är en europa modell (väntar på siffror från kunniga killar på LS1tech). Sveriges Enda 1999 Hugger Orange, vad jag vet.
Ovanlig alltså, som jämförelse kan nämnas att den Gula Trans Am 2002 collectors edition som man själv tycker är riktigt ovanlig tillverkades i 2390ex.
Vilket betyder mätare i km/h, fula europa speglar (har bytts ut till amerikanska), Sköna Skinnstolar , samma som i Trans Am orginal. Bakkofångare med dimljus i mm. För övrigt har bilen största orginal stereon Delco med 12-cd växlare och 6 stycken högtalare.
I Bilen sitter självklart en LS1 och en automatlåda, och är helt orginal, förutom specialbyggt Feritta system och knluftfilter, bilen är i mycket bra bruksskick och har gått 8800 mil.
Så här såg bilen ut vid köpet


Planer man har för bilen är bla:
* Nya klarglas sidoblinkers
* JDM Black and Clear Angeleys
* Taillightcovers
* 3rd brakelight cover
* Camaro rear panel filler, svart
* Special covers för dimljus i bakspolier i svart
* Z28 Orginal Black Stripes
* 18" Fälgar med inslag av svart, Troligtvis 18" Ruff Racing 280 Black
* Flytta ner Registrerings skylten fram
* Lacka Orginal grillen i blank svart
* Lacka Speglarna i blank svart
Mer bilder som uppdateras ofta finns här: www.garaget.org/Mrjockos















