Efter vissa modifieringar på krängningshämmarbussningarna monterades även denna, bromssystemet luftades och P-bromsen justerades.
Då var bilen klar undertill för denna gång och redo att stå på egna ben igen.
Först var jag lite osäker om jag skulle använda snobbringarna eller inte med risk att bilen skulle bli "gubbig" med dom på.
Till slut bestämmde jag mig för att dom ska vara på eftersom dom som blästrade och pulverlackade fälgarna även la dit en kitt sträng där centrumet och fälgens ytterbana möts.......och på kittet fasnar inte pulverlacken så bra vilket leder till att färgen släpper och det blir fult.
Anledningen till att dom kittar där är att blästersanden inte når ner emellan dom två delarna, och där samlas det rost, fett och olja vilket reser sig som en stor blåsa när färgen ska bakas, och då blir det inte fint......sa han
Hade jag vetat detta innan jag lämnade in fälgarna hade jag bett att få dom efter blästring och lagt dom i citronsyra för att få bort att rost och fett/olje rester som hamnar i den där fickan.
Bilen är asskitig, däcken har kvar skyddsfärgen på den vita texten, snobbringarna är fulla av fingeravtryck mm och centrumkåporna behöver lite färg i sig, men om ni fantiserar lite så ser ni att det kommer att bli riktigt snyggt när dom blir helt färdiga
En bild som jag saknat när jag letat efter bilder på Rallye 2 fälgarna är med och utan snobbring, så här får ni en.

Du har inte behörighet att öppna de filer som bifogats till detta inlägg.