Framvagns uppgradering , renovering + lättning

Lägg gärna in information och bilder på era pågående projekt. Det spelar ingen roll om det gäller styling, ljud eller trimning, så länge det gäller F-body. Camaro är självfallet välkomna!

Moderator: Moderators

Skriv svar
stigw

Framvagns uppgradering , renovering + lättning

Inlägg av stigw »

Tänkte skriva lite om min bil och vad som händer med den.

Bifogar länk där bilder finns !

Bilder Uppgradering

Allt började kan man säga redan 2002 då jag hadde gjort alla små modds så som justerbar bränsle regulator,headers,airfoil m.m.
Då gick mina funderingar på att uppgradera chassie + lite andra modds.

Och efter att ha läst lite om HSR insuget dvs Holley Stealth Ram på nätet och dess possitiva intryck på mig så fick det bli ett sådant med justerbar bränsletrycks regulator.

ThunderRacing

Även shassiet skulle förbättras så jag beställde hem följade saker till det sommaren 2003.

BMR Steering Support Brace
Complete Lowering Kit - Includes Eibach Springs - BMR Adjustable Panhard Rod & BMR Lower Control Arm (Anti-Squat) Brackets 1.6" Drop Front & 1.3" Drop Rear Brackets Bolt-In
BMR Lower Control Arms Tubular w/ Poly/Poly BushingsTokiko High-Performace Series Shock,1982-1992 F-Body Front
Hotchicks Subframe Connector
Hawk Performance Brake Pads, 89-92 F-body Front and Rear

Så nytt insug och shassie förbättringarna installerades sommaren 2003.

Vid första provkörning med hsr så kom smile bandet upp en bit vilken sång det var i motorn nu helt anorlunda än orginal + att den gick bättre med.

Shassie förbättringarna gjorde sitt med en helt annan bil att köra nu lite stötig men det får man leva med.

Efter detta köpte jag ett par begangnade 18" Rondel fälgar 235*35 18" fram och 265*35 18" bak.

Det blev en helt annan bil med nya fälgar.

Provet för dessa förbättringar blev på emmaboda 2003 då vi skulle köra superstage i regn men det fick gå ändå 3 snabbaste tid alltid något.

Men nu fick man en massa ideer att 3 bästa tid nope duger inte måste hitta på något mer.

Så det fick bli en uppgradering av motorn från 350 till 383.

Så efter lite funderande på vilka delar jag ev behövde och hadde råd med så det beställdes ett Stroker Kit från Jeg´s + Accel spridare och Melling High Volume olje Pump.

Jeg´s

Nu när beställning var laggd var det daggs att skruva isär bilen och riva ner motorn.

Så i maj 2004 började jag med att plocka ur motor m.m

Det tog ca 2 dagar för att tot plocka ner bilen och ha motorn isärtagen.

Började att rengöra lite motordelar och rengöra blocket då jag fick besök av en bekant och han kollade lite på mina gammla delar vev och kolvar och han upptäckte en sak som jag inte hadde sett !
En vevstake var sne hoppsan tur i oturen kanske att man rev ner motorn nu !

Blocket lämnades in för borrning 0.03 och montering av nya kamlager.

Det tog ca 4veckor för att få blocket borrat lite länge tycker jag enligt min mening.

Började att montera i ramlager och vevaxel och att sätta i kolvarna provade att dra runt motorn och det gick bara en bit !
Vevstaks bultarna tog i blocket.

Ställde frågan på forumet om detta och fick till svar att det skall var 1,2mm frigång så det vara bara att ta fram den roterande filen och köra hårt.

Efter slipning och rengörning så monterades vevaxeln,ramlager och kolvar och vid den sista kolvens montering så upptäckte jag att en kolvring var av typiskt !
Låter som om Murphy var i farten skit !
Ja ja betällde hem nya kolvringar + ett par nya toppar ett par Trick Flow Kenny Duttweiler Signature Series 23 Degree Aluminum Cylinder Heads CNC behandlade från summitracing.

Innan dess hadde jag beställt en kamaxel + rullvippor av Persåkers Speed Shop kammen jag ville ha var en CompCams 08-305-8 och rullvipporna CompCams Pro Magnum.

Men jag ringer efter en dag till persåkers och skall kompletera lite saker och då går den personen och jag igenom ordern och han ger mig ett annat nummer på kammen som är beställd.
Då blir jag tveksam och talar om för denna person att jag har beställt följande kam CompCams nr 08-305-8 och då får jag till svar att dom på eget bevåg har ändrat beställningen !
Till följande kam CompCams 08-502-8 och förklarar att bilen blir mer körbar med denna kam.

Jag kollar på compcams hemsida va denna kam har för värden !

Intake Exhaust
Duration At 0.05 218 224
Lobe Lift 0.33 0.335
Lobe Separation 112

Och ser att denna kam är lämplig för chippade bilar med headers !

Jag har förklarat för dom vid beställning av kam att jag bygger en helt ny motor 383 med större spridare annat insug Holley Stealth Ram och det insuget är anpassat bäst för kammar med hög duration därav min beställning.

jag nämner detta för persåkers och dom bara tycker att den skall nog gå bra med denna kam med och dom har redan laggt beställning från usa på denna kam.

Ärligt talat så är jag inte nöjd med att man lägger en beställning och företaget själva ändrar denna och sedan när jag ger synpunkter på den kam att det redan är försent vi har redan skickat efter den.

Så persåkers kommer jag inte att handla mer av det är säkert.

Hör efter lite om toppdeckning eftersom trickflow rekomenderar att man gör detta med blocket.

Ringer astander som borrat blocket och han lovade att fixa detta åt mig snabbt hmm blocket tog ju ett tag peppar peppar.

Ringde efter en vecka och hörde efter om det var klart och det var klart hurra kors i taket.

Så nu lackar jag blocket och sätter i vevaxeln och kan inte göra mycket mer för jag har inte fått kolvringarna ännu.

Undertiden beställer jag hem lite mera delar till bilen ny konverter 2400rpm + nya ventilkåpor Morso i aluminium och lite andra små saker.

Får mail någon vecka innan midsommar att dom topparna jag beställt är det leveranstid på !

Ok jag tar samma toppar men med enkla ventilfjädrar istället jag hadde ju CompCams ventilfjädrar och retainers,knaster liggandes hemma.

Kollade med summitracing om jag kunde anväda dessa fjädrar,retainers,knaster till trickflow topparna och det skulle inte vara några problem enligt dom kanon.

Topparna + kolvringar kom hem i slutet på juni midsommar veckan och eftersom man hadde semester var det bara att börja skruva igen.

Började med att byta ventilfjädrar på topparna inge problem gick som smort.

Monterade nya kolringar på alla kolvar och satte i kolvar och stakar.

Testade nu om motorn gick att dra runt och det gjorde det.

Nu monterar jag i kamaxeln och lyftarna och mamkedja + drev.

Testar att dra runt motorn och det tar tvär stopp !

Vad faan nu då Murphy ingen eller vad ?

Ja ha kollar och ser att vevstakarna tar ip kamaxeln vad nu då ??

Nu fattar jag inget alls vad faan är detta ?

Hör efter med en bekant och han säger direkt att det är vanligt problem på strokade motorer.

Man skall tydligen ha en smallbase kamaxel.

Ja ha det var ju roligt att få veta.

Ringer upp persåkers och nämner detta och den personen jag pratar med först sa direkt att det skall vara en smallbase kam till min motor.

Men nu surnar till lite på dom jag har köpt kam + rull vippor och ventilfjädrar av dom och vid beställning så gav jag information att jag har en 350 som är strokad till 383"

Så detta borde dom ha reagerat på då men inte !

Får prata med göran och han säger att han inte kan så mycket om strokade motorer !

Men hallå jag trodde han hadde bra erfarenhet av att skruva trimmade motorer eller kanske lämnar han bort alla sina race bilar för motor jobb !

Låter väldigt konstigt tycker jag !

Och han säger att han kan ta hem en ny kam till mig i smallbase utförande men det tar minst en månad.

1 hel månad för att ta hem en kam !

Ja ja ta hem den så skickar jag tillbaka den gammla så han beställer en ny kam i smallbase version.

Funderar på att det hadde varit bra att få i motorn nu men eftersom jag inte har delad kam kedje kåpa så går det inte.

Ahh jag köper hem en 2 peice kåpa + lite mera små delar.

Får hem prylarna skruvar dit sumpen och förståss tar det emot balanshjulen tar i sumpkåpan fram med kul hammaren coh hörselskydd och banka lite.

Efter justering av sumpen så skruvar jag ihop det igen och mu går det fritt bra.

Sätter i motor + nya motorfäten solida sådana.

Och har även köpt hem nya bussningar till länkarmarna fram så bussningar byts ut och även växellåds bussningen byts ut till mod bättre.
I samma veva byter jag olje filter i växellådan så det är ok.

Har skrotat orginal olkekylning så jag börjar att montera nya fästen och slangar för den nya oljekylaren blev riktigt bra finns bild på hemsidan.

Ringer och hör efter igen med persåkers om min kam och han lovar att denna vecka som kommer skall jag ha den för den skickades den 13 juli enligt göran om man nu kan tro på det vi får väll se !

Byter ut orginal kattarna till ett par högflödes 2,5" kattar och monterar avgassystem phu det är trångt med subbframen på högersida lite tajt men det går tillslut.

När det är gjort prov monterar jag mina nya AutoMeter instrument olje temp mätare för transmission och för motor olje temp.

Så nu väntar jag på kamen och hoppas att den verkligen kommer hem veckan nu som kommer.

När kam har kommit hem så måste jag mäta hur långa stöt stänger som behövs och beställa hem det snabbt.

Förhoppningsvis dyker jag upp med min bil på några träffar kan ju alltid hoppas.

Skall besiktiga bilen med orginal spridare och trottlre body efter besiktning monteras nya spridare + 58mm trottle body och kör en analys med TTS Datamaster och ser vad det kan ge.

Ev skicka ett litet mail till niklas för hjälp med analys av scanningen så jag med hjälp kan modifiera en binärfil och bränna den.
Har inhandlat en eprommer nr5 + chipp och hållare.

Skall även montera ett accel 300+ tändsystem och metall spunna fejk slangar ser bättre ut förhoppningsvis.

Kommer att uppdatera hemsidan med alla modds + lägga upp bilder jag har på lager en hel del har tagits mycket att gå igenom.
Senast redigerad av stigw den tor 04 maj 2006, 11:51, redigerad totalt 1 gång.
stigw

Inlägg av stigw »

Kanske skall tala om hur mycket effekt jag räknar med att ta ut ur denna motor.
Har enligt beräkningar med Desktop Dyno 2003 lagt in värden på kamaxel och flödes data på topparna och motorvolym m.m.

Max effekt är vid 6500rpm och effekten 497Hk.

Men eftersom detta program enligt uppgifter jag fått beräknar ca 5% fel så räknar jag någonstans runt 470 - 480Hk vilket räcker gott och väl tycker jag.

Har själv satt ett max tak när det gäller effekten och det är 500Hk.

Detta är utan lustgas !


Har även andra modds som kommer göras under nästa år och det är en annan Torqearm ev + bättre bromsar, Ram Air Glasfiber huv, nya mattor inne i bilen ev högsta önskemålet ny lack.
turbo rico
Registrerad
Registrerad
Inlägg: 3717
Blev medlem: mån 22 mar 2004, 18:44
Namn: Rickard Dahlin #730
Ort: Stockholm/Märsta
Kontakt:

Inlägg av turbo rico »

:book:
Tingvalla stylee!
Det är "bara" en V6...
stigw

Inlägg av stigw »

Har nu efter Persåkers allt strulande fått hem min smallbase kamaxel.

Tog bara 7 veckor att få hem rätt kamaxel. :-(

Så nu går det dra runt motorn utan problem.

Har nu beställt nya stötstänger 7.400" i fredags från summitracing.

Så om ev nästa helg är maskinen vid liv om allt går som det skall.
Användarens profilbild
bosseh
Medlem
Medlem
Inlägg: 3908
Blev medlem: fre 07 sep 2001, 02:00
Namn: Bo Hagström # 69
Ort: Segeltorp

Inlägg av bosseh »

Stickan , lycka till! Vi håller tummarna.

Ett sjujäkla jobb du har lagt ner men desto roligare när motorn vaknar till liv!

Hade varit skoj att få se dig i Simrishamn den 31/7 !??
# 69. Bosse Hagström.TA Silverbird -96 Ram Air WS6-R.M6 now sold!. Firehawk 2002 # 705.Jaguar XKR 2001supercharged.Opel Vectra V6 Turbo OPC 2007
stigw

Inlägg av stigw »

Tyvär så hinner den inte bli färdig innan helgen !

Dvs den är inte besiktigad annars hadde jag nog dykt upp med den.

Får ta igen det nästa år köra mer och skruva mindre hoppas jag !

Men sommaren är inte slut ännu minst 2 månader till som går att köra så jag kommer att dyka upp med den på någon träff om allt går som det skall.
turbo rico
Registrerad
Registrerad
Inlägg: 3717
Blev medlem: mån 22 mar 2004, 18:44
Namn: Rickard Dahlin #730
Ort: Stockholm/Märsta
Kontakt:

Inlägg av turbo rico »

stigw skrev:Tyvär så hinner den inte bli färdig innan helgen !

Dvs den är inte besiktigad annars hadde jag nog dykt upp med den.

Får ta igen det nästa år köra mer och skruva mindre hoppas jag !

Men sommaren är inte slut ännu minst 2 månader till som går att köra så jag kommer att dyka upp med den på någon träff om allt går som det skall.
Skönt å höra att det är 2 månader kvar... då finns det lite hopp än då... Lycka till hos Svensk bilbekämpning!
Tingvalla stylee!
Det är "bara" en V6...
stigw

Inlägg av stigw »

Ja nu har en annan drabbats av transportfirmornas strul !

Beställde nya stötstänger från summitracing och tändstift m.m för en vecka sedan.

Tog frakt via UPS för att det skall gå snabbt och säkert.

Sökte via ups webben på mitt gods och det hadde bara kommit till tyskland.

Ringer och kollar med ups vart mina delar håller hus och får till svar att dom inte vet vart det är !

Så dom skall göra en sökning på det och det kan ta upp till 8dagar innan dom hör av sig till mig ! :mad:

Typiskt eller ? :sad:

Betalar man dyr frakt för att få hem saker snabbt shit rent ut sagt.

Så nu ser det mörkt ut igen tyvär verkar som om jag inte skall lyckas få ut bilen alls i år. :sad:
turbo rico
Registrerad
Registrerad
Inlägg: 3717
Blev medlem: mån 22 mar 2004, 18:44
Namn: Rickard Dahlin #730
Ort: Stockholm/Märsta
Kontakt:

Inlägg av turbo rico »

Jobbigt. Man kan ju bli less för mindre...
Hoppas dom hittar sakerna å att det funkar.
Tingvalla stylee!
Det är "bara" en V6...
Användarens profilbild
v8guy
Registrerad
Registrerad
Inlägg: 2686
Blev medlem: tor 19 apr 2001, 02:00
Ort: Upplands Väsby

Inlägg av v8guy »

Det är tungt, fast ibland kan det gå fort även när man tror sig ha problem. Det händer att fraktfirmorna inte vet exakt vart paketet befinner sig osså visar det sig att det bara är 12 timmar ifrån din ytterdörr. Har själv haft lite småstrul med just trackingen av paket men har alltid fått hem dem via UPS utan något direkt strul. Tyvärr verkar det vara ett antal som har haft problem med just UPS, hoppas att så inte är fallet för dig.

/Anders
Dubbelturbo, MegaSquirt, E85.
http://www.tacs.nu/forum/viewtopic.php?t=7945 - Projekttråd
450 HP+, 675 Nm - rough numbers
stigw

Inlägg av stigw »

Idag kl 13:05 hände det dvs jag vred runt på nyckeln och det kom härligt V8 Muller vilken känsla säger jag bara så jävla gott !

:lol: :bash: :band: :cheers:

Så varmkörning 20Min sedan byte av olja + filter och fixa lite små saker en slang som läkte lite.

Så det blev en liten provtur idag med lite annat ljud i maskinen nu än innan går lite hårdare men det skall den göra :twisted: :angle:

Det enda som inte är ok är att tändningen är lite hög dvs när den är varm så var den lite tjurig men det skall vi råda bot på imorgon.

Dvs nya tändkablar + hållare och skall montera in ett accel 300+ tändsystem.

Åker även på att byta batteriet det var lite segt knappt 12v på mätaren.

Så nu är bilen inreggad men det är tyvär körförbud på den skall ringa om besiktningstid imorgon.
turbo rico
Registrerad
Registrerad
Inlägg: 3717
Blev medlem: mån 22 mar 2004, 18:44
Namn: Rickard Dahlin #730
Ort: Stockholm/Märsta
Kontakt:

Inlägg av turbo rico »

GRATTIS!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Kul att det finns dom det går bra för.
Upp med bilder! Spela in löjudet också om du kan, inte för att man dator kan "lyssna" men finns säkert andra som kan å vill höra...
Tingvalla stylee!
Det är "bara" en V6...
Användarens profilbild
niklas
Registrerad
Registrerad
Inlägg: 2586
Blev medlem: tor 06 sep 2001, 02:00
Namn: Niklas Appelquist
Ort: Bromölla
Kontakt:

Inlägg av niklas »

Fan va kul va?

Håll koll på dina grenrör/tändkablar, misstänker att de kommer glöda efter ett tag innan du mappat om den.......

/N.
GTA -89 med Syclone chip.......

http://medlem.spray.se/gta324

Kika även in på......
www.musclecars.se
Användarens profilbild
lasse *gta*
Registrerad
Registrerad
Inlägg: 2298
Blev medlem: fre 26 okt 2001, 02:00
Namn: Lars Franzén #101
Ort: Enhörna
Kontakt:

Inlägg av lasse *gta* »

nice
Pontiac Trans AM GTA 89 snart 350+t56 6vxl
Allt under V8a är vinterbilar =)
turbo rico
Registrerad
Registrerad
Inlägg: 3717
Blev medlem: mån 22 mar 2004, 18:44
Namn: Rickard Dahlin #730
Ort: Stockholm/Märsta
Kontakt:

Inlägg av turbo rico »

Öh... Kom på 2 saker...
1: var hittade du dom där fälgarna (Y rondell?)? Är det 17"? eller är det 18". Hur breda är fälgarna? Hur breda däck har du fram resp. bak? Har du spacer? Vad kostade dom? Hur bred är fälgkanten? Jag vill ju ha typ likadana å är inne på att köpa Super DTM 18" från www.gummihuset.se tycker dom är väldigt lika dina...
2: vad fick du för nerslag på bes?
Tingvalla stylee!
Det är "bara" en V6...
turbo rico
Registrerad
Registrerad
Inlägg: 3717
Blev medlem: mån 22 mar 2004, 18:44
Namn: Rickard Dahlin #730
Ort: Stockholm/Märsta
Kontakt:

Inlägg av turbo rico »

Om du ska betsälla ramair hood i vinter så är vi några som ska beställa å frakta hem via Nordtrafik tror jag det blir. Dom är bra. Hör av dig om du är intresserad, frakten blir ju billigare ju fler vi blir. Vi kör hem en container så ju fler desto bättre.
Tingvalla stylee!
Det är "bara" en V6...
stigw

Inlägg av stigw »

Fälgarna är rondel modell nr 57

storlek 18"

Bredd fram 9,5" bak 11"bak

Jag har 225/23 18" fram och 265/35 18" bak

Skall byta till 285/35 18 bak behöver mer fäste.

Jag köpte dessa begangnade på annons via blocket så något ny pris har jag inte på dom.

Angående Ram Air Huv så är det något jag skall köpa dvs jag måste ha en sådan huv.

Så det är intressant om ni nu skall skicka efter via nordfrakt.

Bytte trootle bodyn igår till bbk 58mm och vipps så hadde jag ett par nya bulor i huven.

Dvs Holley insuget är 2" högre än orginal tpi insug.

Besiktning det skall jag göra idag !

Lite tveksam när man kollar vilket datum det är idag Hmmmmm.

Fredagen den 13 säger det något !

Har lite små saker jag måste fixa innan reflexer bak och nytt batteri och någon typ av insatser i avgassystemet för den låter mer nu med den nya motorn i betydligt högre än orginal.
Användarens profilbild
niklas
Registrerad
Registrerad
Inlägg: 2586
Blev medlem: tor 06 sep 2001, 02:00
Namn: Niklas Appelquist
Ort: Bromölla
Kontakt:

Inlägg av niklas »

hade du inte samma problem med orginal TB?

/N. (som oxå funderar på huv.........)
GTA -89 med Syclone chip.......

http://medlem.spray.se/gta324

Kika även in på......
www.musclecars.se
turbo rico
Registrerad
Registrerad
Inlägg: 3717
Blev medlem: mån 22 mar 2004, 18:44
Namn: Rickard Dahlin #730
Ort: Stockholm/Märsta
Kontakt:

Inlägg av turbo rico »

Niklas skrev:hade du inte samma problem med orginal TB?

/N. (som oxå funderar på huv.........)
..som också funderar på huv?? Då tycker jag du/ni ska kontakta mig under vintern så kör vi hem allt på en gång. Är inte helt säker på exakt vad frakten med en container kostar men tror det var ca 5000 kr, är vi då ca 5-10 personer så blir ju frakten 500-1000 kr per skalle. Bättre än att betala allt själv??
Tingvalla stylee!
Det är "bara" en V6...
turbo rico
Registrerad
Registrerad
Inlägg: 3717
Blev medlem: mån 22 mar 2004, 18:44
Namn: Rickard Dahlin #730
Ort: Stockholm/Märsta
Kontakt:

Inlägg av turbo rico »

stigw skrev:Fälgarna är rondel modell nr 57

storlek 18"

Bredd fram 9,5" bak 11"bak

Jag har 225/23 18" fram och 265/35 18" bak

Skall byta till 285/35 18 bak behöver mer fäste.

Jag köpte dessa begangnade på annons via blocket så något ny pris har jag inte på dom.

Angående Ram Air Huv så är det något jag skall köpa dvs jag måste ha en sådan huv.

Så det är intressant om ni nu skall skicka efter via nordfrakt.

Bytte trootle bodyn igår till bbk 58mm och vipps så hadde jag ett par nya bulor i huven.

Dvs Holley insuget är 2" högre än orginal tpi insug.

Besiktning det skall jag göra idag !

Lite tveksam när man kollar vilket datum det är idag Hmmmmm.

Fredagen den 13 säger det något !

Har lite små saker jag måste fixa innan reflexer bak och nytt batteri och någon typ av insatser i avgassystemet för den låter mer nu med den nya motorn i betydligt högre än orginal.
Heter som bara Rondell nr 57? Ska jag ut å söka på blocket! Dom är an så snygga! 11" bak?! Det var en del det... Ju bredare desto bättre! Hade du några spacer på dom eller passade dom på rakt av? Är det tänkt till BMW från början, eller?
Lycka till på ombes! Vi håller tummarna!
Tingvalla stylee!
Det är "bara" en V6...
stigw

Inlägg av stigw »

Jag har spacer fram till fälgarna bak behövs det inte.

Fälgarna är till bmw 5 serie.

Har för mig att europadelar säljer dessa fälgar eller hadde lite osäker.

Trottle bodyn var det klämman till slangen som tog i huven förut.

Nu är det dom 2 yttersta skruvarna på bbk trottlebodyn som tar i men det spelar ingen roll nu skadan är ju redan skedd.

Har varit hos svenskbilbekämpnings ab idag kunde gått bättre.

Dvs den bettede sig konstigt tändningen spökade för mig lite så att HC värderna vandrade upp och ner så det blev en 2 på det.

Men inget annat trodde han skulle få spelet först när jag kom in med den med tanke på ljudnivån och den oroliga tomgången.

Han undrade bara hur mycket det kostat att göra iordning motorn och det ville jag knappt nämna.

Skall scanna av bilen med TTS Datamaster i eftermiddag skall bara först försöka göra om grund inställningen av tändningen och aic och tps.

Skall byta fördelaren mot en msd fördelare som är beställd.
n/a

Inlägg av n/a »

Niklas skrev:hade du inte samma problem med orginal TB?

/N. (som oxå funderar på huv.........)
Jag hade inga problem med det på min GTA. Dock så blev det små märken i tyget på undersidan av huven.
turbo rico
Registrerad
Registrerad
Inlägg: 3717
Blev medlem: mån 22 mar 2004, 18:44
Namn: Rickard Dahlin #730
Ort: Stockholm/Märsta
Kontakt:

Inlägg av turbo rico »

stigw skrev:Jag har spacer fram till fälgarna bak behövs det inte.

Fälgarna är till bmw 5 serie.

Har för mig att europadelar säljer dessa fälgar eller hadde lite osäker.

Trottle bodyn var det klämman till slangen som tog i huven förut.

Nu är det dom 2 yttersta skruvarna på bbk trottlebodyn som tar i men det spelar ingen roll nu skadan är ju redan skedd.

Har varit hos svenskbilbekämpnings ab idag kunde gått bättre.

Dvs den bettede sig konstigt tändningen spökade för mig lite så att HC värderna vandrade upp och ner så det blev en 2 på det.

Men inget annat trodde han skulle få spelet först när jag kom in med den med tanke på ljudnivån och den oroliga tomgången.

Han undrade bara hur mycket det kostat att göra iordning motorn och det ville jag knappt nämna.

Skall scanna av bilen med TTS Datamaster i eftermiddag skall bara först försöka göra om grund inställningen av tändningen och aic och tps.

Skall byta fördelaren mot en msd fördelare som är beställd.

Hoppas det går bättre nästa gång då? Ta inte dit bilen fredag 13 kanske?
Tingvalla stylee!
Det är "bara" en V6...
stigw

Inlägg av stigw »

Snart är det en transam till salu på blocket ! :evil:

Amerikanska skit ! :evil:

Dvs mappningen går inte som vi vill lambda givaren lägger av efter ett tag när man kört en stund kanske 1mil ca och då får jag felaktiga värden och kan därmed inte lyckas att justera VEtabellen för bränslet !

Har bytt lambda givare + ny msd fördelare + ny tändkablar.

Får väll ställa av bilen och ställa undan den till ett annat år !

Nu har jag tröttnat på allt strul dvs det är inget roligt när det bara skall djävlas hela tiden :sad:
n/a

Inlägg av n/a »

Det där låter inte speciellt roligt. Vad exakt händer, slutar lamdan skicka signaler?
Användarens profilbild
niklas
Registrerad
Registrerad
Inlägg: 2586
Blev medlem: tor 06 sep 2001, 02:00
Namn: Niklas Appelquist
Ort: Bromölla
Kontakt:

Inlägg av niklas »

Har kollat lite på stig's loggfiler och på någon vis lägger den av efter ett tag, visar 4mV och då skjuter BLM i höjden, Bilen vxl även mellan Open/closed loop pga av O2 sensorn inte är redo.....(enligt Bit statusen)

Kanske den blir för varm/kall och då har de en viss förmåga att dö....

/N.
GTA -89 med Syclone chip.......

http://medlem.spray.se/gta324

Kika även in på......
www.musclecars.se
stigw

Inlägg av stigw »

Jepp det verkar vara så enligt loggarna från TTS Datamaster.

Något händer efter ett tag !

Och det skumma är att det blir inga felkoder !

Gör jag en VEtabell justering med VEmaster så lägger den bränslekurvan upp till 50Kpa och sedan börjar den nästan om igen från 50 och upp till 100Kpa !

Verkar hel sjukt !

Och provar jag med den VEtabellen i binär filen och provkör så sotar den rejält går aldeles för fett.

Jag vet inte om det är något jord fel eller något annat som kan påverkadetta för den fösta kylfläkten fungerar inte hellet jag får köra med extra fläkten som jag har manuel brytare till.

Men enligt TTS Datamaster så går kylfläkten igång kanske fläkten som är kass.

Man står lite mållös just nu vet inte vad man skall ta sig till riktigt.

Dvs vad skall man kolla nu !
Användarens profilbild
niklas
Registrerad
Registrerad
Inlägg: 2586
Blev medlem: tor 06 sep 2001, 02:00
Namn: Niklas Appelquist
Ort: Bromölla
Kontakt:

Inlägg av niklas »

tar det steg för steg via PM.

Löser det sig inte kan jag ev köra upp till kalmar en dag.....

/N.
GTA -89 med Syclone chip.......

http://medlem.spray.se/gta324

Kika även in på......
www.musclecars.se
n/a

Inlägg av n/a »

- vad exakt har du för prylar, utöver det som sitter internt, märken samt modell
- har du lindat headers
- vilken förtändning kör du
- bränsletryck
- typ av stift och elektrodavstånd
stigw

Inlägg av stigw »

Liten uppdatering om vad som skett dom senaste veckorna.

Har ju hafft lite strul med tändningen + att lambda givaren varit felaktig så att blm värderna skutit i höjden.

Så för att förbättrat tändnign m.m så har jag köpt hen en ny fördelare MSD Pro-Billet EFI fördelare.

AIR rör + coal cainisrter och ludtpump är bortrensat och har monterat ett Summit 3" Cut Out rör efter cattarna.

Ny lambda givare har med inhandlats + ny eeprom usb programerare från Moates.net vilken jag kan rekomendera mycket bra att ha att göra med och att handla av.

Så mappning har på börjats igår har fått ordning på Vetabbellen (bränslekurvan) upp till 3000rpm.

Håller just nu på med att justera SA Tabellen (tändnings tabbelen).

Efter det skall W.O.T justeras in med.

Har gjort lite tester med fullgas lägen och visst är det skillnad mot en orginal bil den vaknar till liv efter 3000rpm riktigt dvs det vrålar till rejält under huven :angle: men efter justering av W.O.T så lär det bli ändå bättre hoppas jag.

Får se om kamaxeln som sitter i nu räcker till eller inte den slutar att dra vid 5800rpm och holley insugets rpm område dvs bäst toppefekt är mellan 6000 - 7000rpm.

Skall även besiktiga bilen imorgón fick ju på backning på avgasvärderna men dom skall vara bättre nu hoppas jag.

Skall åka en runda förbi macken och tanka i lite entanol E85 för säkerhets skull.

Har lite förbättringar på motorn till nästa år.

Compcams Pro Magnum hyd rulllyftare,Större spridare 36lbs/hr Accel, ev ny kamaxel compscams 08-503-8
Senast redigerad av stigw den sön 12 sep 2004, 17:26, redigerad totalt 1 gång.
Skriv svar